An electromagnet produces a uniform magnetic field of |B| = 1.70T over a cross-s
ID: 2093132 • Letter: A
Question
An electromagnet produces a uniform magnetic field of |B| = 1.70T over a cross-sectional area of A = 0.230m2. A coil with N = 210 turns and a total resistance of R = 20.00 ohm is placed around the electromagnet. The current in the electromagnet is then smoothly reduced until it reaches zero. What is the magnitude of the induced current when the time it takes to completely reduce the magnetic field is (a) t = 22.0ms. (b) What is the magnitude of the induced current, if instead, it takes t = 14.0ms?Explanation / Answer
flux = B*A = 1.7*0.23 = 0.391
d(flux)/dt = EMF
EMF = 0.391/0.022 = 17.77 V
I = 17.77/20 = 0.889A
b) EMF = 0.391/0.014 = 27.93 V
I = 1.4A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.