A block of mass m= 3.00kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the
ID: 1293238 • Letter: A
Question
A block of mass m= 3.00kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the weight of the block, the block remains at rest when the spring is stretched a distance h= 9.00cm from its equilibrium length. (Figure 1) The spring has an unknown spring constant k. Take the acceleration due to gravity to be g = 9.81m/s2 .
Part A: What is the spring constant k?
Part B: Suppose that the block gets bumped and undergoes a small vertical displacement. Find the resulting angular frequency ? of the block's oscillations about its equilibrium position.
Explanation / Answer
A) Combine Hooke's Law and Newton's second law to obtain
F = kx = mg
(k)(0.09 m) = (3 kg)(9.81 m/s^2)
k = 327 N/m
B) The natural angular frequency of vibration for a spring-mass system is
omega = SQRT(k/m)
Thus,
omega = 10.44 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.