An automobile tire has a radius of 0.330m, and it\'s center moves forward with a
ID: 1293259 • Letter: A
Question
An automobile tire has a radius of 0.330m, and it's center moves forward with a linear speed of v=15.0m/s. (A) determine the angular speed of the wheel. (B) relative to the axle, what is the tangential speed of a point located 0.175m from the axle? An automobile tire has a radius of 0.330m, and it's center moves forward with a linear speed of v=15.0m/s. (A) determine the angular speed of the wheel. (B) relative to the axle, what is the tangential speed of a point located 0.175m from the axle? (A) determine the angular speed of the wheel. (B) relative to the axle, what is the tangential speed of a point located 0.175m from the axle?Explanation / Answer
Suppose the car travels a distance of 2*pi*r, where r is the radius of the wheel.
(a) in that distance, a point on the edge of the tire will have made one revolution.
The time it takes for the car to travel this distance is
t = d/v = 2*pi*r/v = 2*pi*0.330m/15.0m/s = 0.138 s
The angular velocity of the tire is then
w = 2*pi radians/t = = 2*pi rad/0.138 s = 45.5 rad/sec
(b) at that angular velocity, a point at radius 0.175 m away from the center of the wheel moves tangentially at
v = 0.175 m * 45.5 rad/s = 7.95 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.