An automobile tire has a radius of 0.380 m, and its center moves forward with al
ID: 1674317 • Letter: A
Question
An automobile tire has a radius of 0.380 m, and its center moves forward with alinear speed of v = 18.0 m/s. (a) Determine the angular speed of the wheel.(Assume that there is no slipping of the surfaces in contact duringthe rolling motion.)1 rad/s
(b) Relative to the axle, what is the tangential speed of a pointlocated 0.175 m from the axle?
2 m/s
(a) Determine the angular speed of the wheel.(Assume that there is no slipping of the surfaces in contact duringthe rolling motion.)
1 rad/s
(b) Relative to the axle, what is the tangential speed of a pointlocated 0.175 m from the axle?
2 m/s
Explanation / Answer
a) since v = r angular speed = v/r = 18.0m/s / 0.380m =47.37 rad/s b) speed u = R = 0.175m*47.37 rad/s = 8.29 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.