You set a small eraser at a distance of 0.18 m from the center of a turntable yo
ID: 1293414 • Letter: Y
Question
You set a small eraser at a distance of 0.18 m from the center of a turntable you find in the attic and establish that when the turntable is turned on, the eraser travels in a circle with a constant tangential speed of 0.73 m/s. If your desk lamp projects a shadow of the apparatus on a wall which is the same size as the real apparatus, determine the following for the oscillatory motion of the eraser's shadow.
(a) period in s
(b) amplitude
in m
(c) maximum speed
in m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration
in m/s2
Explanation / Answer
a)
Tangential speed
V=r*W
=>W=V/r =0.61/0.18 =3.39 rad/s
Period
T=2pi/W =2pi/3.39
T=1.85 s
b)
A=0.18 m
c)
Maximum speed
Vmax=AW =0.18*3.39
Vmax=0.61 m/s
d)
Maximum acceleration
amax=W2A =(3.39)2*0.18
amax=2.07 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.