Can anybody solve this question for me? Questions (16 -18 ) refer to the followi
ID: 1293542 • Letter: C
Question
Can anybody solve this question for me? Questions (16 -18 ) refer to the following situation: A particle move on a circle of radius 2m,while being acted upon by a constant horizontal force of magnitude 5N, as Shown in Figure A below 16. In Figure A. if the particle moves from A to C, the work done by F equals 17. in figure A, if particle moves form B to D , the work done by F equals 18. In Figure A, If the particle starts at A, complete 2 revelations around the circle, then coordinates to B, then the work done by F equals 19. Conservative forces conserve a system?s 20. Let vector A and Vector B be two vectors with magnitudes A and B, respectively. Which of the following must be true?
Explanation / Answer
so W = F d cos theta
so only distance parallel to F matters
so W = 5*-4 = -20 J
so b)
17) B to D no net distance parllel to F so W = 0
so
a)
18) so only overall distance matters since force is constant
so B to A d = 2 m
soW = 5*2 = 10 J so c)
19) conservative forces conserve total energy
so c)
20) A*B = A B cos theta
so A*B <= AB
so c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.