This is an atwood machine. The two masses are connected through the pully. M 1 =
ID: 1293574 • Letter: T
Question
This is an atwood machine. The two masses are connected through the pully. M1=2kg and M2=1kg. the pulley is a uniform disk with mass M=1.0kg and radius R=5 cm and turns on a frictionless bearings.M1 was released from rest and it travels a height, h=5 m ( use all methods you know-Kinematics, energy methods, force/torque method).
1. Draw the free body diagram of the pulley and the two masses right after M1 is released from rest.
2. The acceleration of M1=
3. the speed of M2 when it reaches h=5 m=
4.the angular speed of the disk just before M1 strikes the ground =
Thank you!
Explanation / Answer
M1g-T=M1a
T-M2g=M2a
adding above equations
we can find a
acceleration of M1 and M2 is same
v2=2as
we know both a and s
we can find v, speed of mass M2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.