A gas is compressed at a constant pressure of 0.800 atm from 8.00 L to 3.00 L. I
ID: 1293857 • Letter: A
Question
A gas is compressed at a constant pressure of 0.800 atm from 8.00 L to 3.00 L. In the process, 410 J of energy leaves the gas by heat.
(a) What is the work done on the gas?
Got the correct answer and it is.
404.8J
(b) What is the change in its internal energy?
-5.17 J is what i put that is within 10%
Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. J
Explanation / Answer
Step1. Data; given pressure P=0.8 atmosphere = 0.8 X 101325 = 81060 pascal
initial volume v1 = 8litre = 8 X 10-3 m
final volume v2 = 3 litre 3 X 10-3 m
Step2. formula; work done dw = P dv = P ( v1 - v2 )
= 81060 X ( 8 - 3 ) 10-3
= 405.3 J
(b) by using the above data;
using first law of thermodynamics
we know dq = du + dw where du is the change in internal energy
given heat is 410J = dq
therefore 410 = du + 405.3
du = 410 - 405.3 = 4.7J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.