PLease show all of your work clearly. I will rate the first one to give the corr
ID: 1293963 • Letter: P
Question
PLease show all of your work clearly. I will rate the first one to give the correct answers to all 4 questions.
1. A wave traveling along the x axis is described mathematically by the equation y = 0.16 sin (8.8t - 0.50x), where y is the displacement (in meters), t is in seconds, and x is in meters. What is the speed of the wave in m/s?
3. For research purposes a sonic buoy is tethered to the ocean floor and emits an infrasonic pulse of sound (speed = 1522 m/s). The period of this sound is 64 ms. Determine the wavelength of the sound in meters
Explanation / Answer
so we can see that w = 8.8 and k = 0.5
v = w/k = 8.8/0.5 = 17.6 m/s
2)
v = sqrt(T/mu)
v = w/k =25/2 = 12.5
12.5 = sqrt(T/1.8E-2)
T=2.81 N
3)
f = 1/T = 1/64.0E-3
lambda f = v
lambda = v/f = v T =1522*64.0E-3= 97.4 m
4) P = I A = 3.6E-6*2.4E-3= 8.64E-9 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.