The dissociation energy of a molecule is the energy required to break apart the
ID: 1294029 • Letter: T
Question
The dissociation energy of a molecule is the energy required to break apart the molecule into seperate atoms. The dissociation energy for a particular molecule is 1.25x10^-18J. Suppose that this energy is provided by a single photon. Determine the wavelength (a) and frequency of the photon (b). In what region of the electromagnetic spectrum does the photon lie? (C)part a= 15.9x 10^-8 m Part b? Part c?
The dissociation energy of a molecule is the energy required to break apart the molecule into seperate atoms. The dissociation energy for a particular molecule is 1.25x10^-18J. Suppose that this energy is provided by a single photon. Determine the wavelength (a) and frequency of the photon (b). In what region of the electromagnetic spectrum does the photon lie? (C)
part a= 15.9x 10^-8 m Part b? Part c?
part a= 15.9x 10^-8 m Part b? Part c?
Explanation / Answer
E = h f
the energy of a photon is equal to the planck's constant times the frequency of the photon.
(energy) = (planck's constant) (frequency)
rearranging this
E/h = f
f = (1.24 E-18 J)/(6.626E-34 J s)
f = 1.87 E15 s-1
f = 1.87 E15 Hz
ok so using this frequency we can calculate the wavelength (lambda)
here the velocity of light is c
v = lambda*f
c/f = lambda
lambda= 2.998E8/1.87E15
lambda = 1.60E-7 m
this lies on the infrared to red region on the electromagnetic spectrum...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.