An Indy car with a speed of 125 k m / h goes around a level, circular track with
ID: 1294508 • Letter: A
Question
An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804 m/s2 An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804 m/s2 An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804 m/s2 Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804 m/s2 Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804 m/s2 ac = 0.804 m/s2 ac = 0.804 m/s2 0.804Explanation / Answer
velocity = 125 km/hr = 125*1000 m/3600 s = 625/18 m/s = 34.7222 m/s
centripetal acceleration of the car= v^2/r
centripetal acceleration of the car = (34.7222)^2 / 1500 = 0.804 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.