A 110g ball moving to the right at 4.5m/s catches up and collides with a 410g ba
ID: 1294654 • Letter: A
Question
A 110g ball moving to the right at 4.5m/s catches up and collides with a 410g ball that is moving to the right at 1.1m/s .
Part A. If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 110g ball after the collision?
Part B. If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 110g ball after the collision? ( to the left or to the right) ?
Part C.If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 410g ball after the collision?
Part D. f the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 410g ball after the collision? ( to the left or to the right)?
Explanation / Answer
for elastic collisions
according to conservation of linear momentum
m1*u1 + m2*u2 = m1*v1+m2*v2
m1*(u1-v1) = m2*(v2-u2)........(1)
according to conservation of energy
0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
m1*(u1^2 - v1^2) = m2*(v2^2-u2^2).....(2)
from 1 &2
u1 + v1 = u2+v2
u1 - u2 = v2 - v1
v2 = u1 - u2 + v1........(3)
3 in 1
m1*(u1-v1) = m2*(u1 - u2 + v1 - u2)
v1 = u1*(m1-m2)/(m1+m2) + 2*m2*u2/(m1+m2)
v2 = u2*(m2-m1)/(m1+m2) + 2*m1*u1/(m1+m2)
m1 = 0.110 kg.....m2 = 0.410 kg
u1 = 4.5 m/s ...........u2 = +1.1 m/s
#a)
v1 = (((0.11-0.410)*4.5) + (2*0.41*1.1))/(0.11+0.41)
v1 = -0.8615 m/s
#b) left
#c)
v2 = (((0.41-0.110)*1.1) + (2*0.11*4.5))/(0.11+0.41)
v2= +2.538 m/s
#d)
right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.