A 11.0-g bullet is fired horizontally into a 102-g wooden block that is initiall
ID: 2197772 • Letter: A
Question
A 11.0-g bullet is fired horizontally into a 102-g wooden block that is initially at rest on a frictionless horizontal surface and connected to a spring having spring constant 155 N/m. The bullet becomes embedded in the block. If the bullet-block system compresses the spring by a maximum of 84.0 cm, what was the speed of the bullet at impact with the block? m/sExplanation / Answer
energy is conserved ,,,,,,,,,,,=> mv^2/ = kx^2/2,,,,,,where m=11 g,,,,,,k=155 N/m,,,,,,,,x=0.84 m,,,,,,,,,therefore v= speed of the bullet at impact with the block =99.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.