A 1kg glider attached to a spring with a force constant 9 N/m oscillates on a ho
ID: 1294673 • Letter: A
Question
A 1kg glider attached to a spring with a force constant 9 N/m oscillates on a horizontal, frictionless air track. At t = 0, the glider is released from rest at x = +3.5 cm. (That is, the spring is compressed by 3.5 cm.)
(a) Find the period of its motion. (in seconds)
(b) Find the maximum values of its speed and acceleration. (in m/s and m/s^2, respectively)
(c) Find the position, velocity, and accelerations as functions of time t (in cm for position, cm/s for velocity, and cm/s^2 for acceleration)
Explanation / Answer
a ) = sqrt(k/m) = 3 N/m
T = 1/f = 2.09 s
b) The maximum speed of the object is
vmax = ?A = 10.5 cm/x (x = 3.5)
The maximum acceleration of the object is
amax = ?^2A = 31.5
(c) The position starts at the minimum value of x, so a cos based expression for x is in order
x = A cos(?t) = A cos(?t) (14)
v = -?A sin(?t) = -vmax sin(?t) (15)
a = -?^2A cos(?t) = -amax cos(?t) .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.