A 19.6 g sample of a metal was heated to 67.1 degree C. When the metal was place
ID: 911478 • Letter: A
Question
A 19.6 g sample of a metal was heated to 67.1 degree C. When the metal was placed into 27.6 g of water in a calorimeter, the temperature of the water increased from 20.0 degree C to 35.0 degree C. What is the specific heat capacity of the metal? The specific heat of water is 4 184 J/(g degree C) From the enthalpies of reactions N_2 (g) + O_2 (g) rightarrow 2 NO (g) Delta H = 180.7 kJ 2 NO (g) + O_2 (g) rightarrow 2 NO_2 (g) Delta H = -113.1 kJ N_2 O (g) rightarrow N_2(g) + 1/2 O_2 (g) Delta H = 81.6 kJ Use Hess's law to calculate Delta H for the reaction N_2 O (g) + NO_2 (g) rightarrow 3 NO (g)Explanation / Answer
m = 19.6 g
T = 67.1
m = 27.6 g w
Tw = 35-20
Cp of metal
Apply heat balances
Qm = Mm*Cpm*(Tf-Ti)m
Qm = 19.6*Cpm*(35-67.1)
Qw = Mw*CpW*(Tf-Ti)w
Qw = 19.6*4.18*(35-20)
Qm = -Qw
19.6*Cpm*(35-67.1) = -19.6*4.18*(35-20)
Cpm = (-19.6*4.18*(35-20))/(19.6)/(35-67.1) = 1.953271
Cp metal = 1.95
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.