A 180-m-wide river flows due east at a uniform speed of 5.0m/s. A boat with a sp
ID: 1878353 • Letter: A
Question
A 180-m-wide river flows due east at a uniform speed of 5.0m/s. A boat with a speed of 7.7m/s relative to the water leaves the south bank pointed in a direction 33 west of north. What is the (a) magnitude and (b) direction of the boat's velocity relative to the ground? Give the direction as the angle of the velocity from due north, positive if to the east and negative if to the west. (c) How long does it take for the boat to cross the river? Units T m/s (a) Numbe6.5 (b) Number T6.2 (c) Number Click if you would like to Show Work for this quesion: Qpen Show Work UnitsTo (degrees) UnitsTsExplanation / Answer
VWG = 5 i
VBW= - 7.7 cos 57 i + 7.7 sin 56 j
VBG= VBW - VWG
VBW = -4.193 i + 5i + 6.38 j = 1.193 i + 6.38 j
a) Magnitude = sqroot ( 1.193^2 + 6.38^2) = 6.5 m/s apprx
b) angle = tan^-1 (6.38/ 1.193) = 79.408 degree north of east or 10.59 east of north
c)time= 180/6.38=28.2 sconds apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.