Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1700 kg block is lifted at a constant speed of 10 cm/s by a steel cable that p

ID: 1559338 • Letter: A

Question

A 1700 kg block is lifted at a constant speed of 10 cm/s by a steel cable that passes over a massless pulley to a motor-driven winch. The radius of the winch drum is 35 cm and the winch drum has a mass of 1800 kg. What force must be exerted by the cable? The acceleration due to gravity is 9.81 m/s^2. Answer in units of kN. What torque does the cable exert on the winch drum? Answer in units of kN middot m. What is the angular velocity of the winch drum? Answer in units of rad/s. What power must be developed by the motor to drive the winch drum? Answer in units of kW.

Explanation / Answer

a)

Force exerted by tye cable

F=mg=1700*9.81=16.677 KN

b)

torque exerted by the cable on winch drum

T=Fr=16677*0.35=5.837 KN-m

c)

angular velocity

W=V/r=0.1/0.35=0.2857 rad/sec

d)

Power

P=Fv=16677*0.1=1.668 KW

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote