A 1620-kg car travels 2.6 km up an incline at constant velocity. The incline has
ID: 1693880 • Letter: A
Question
A 1620-kg car travels 2.6 km up an incline at constant velocity. The incline has an angle of 4° with respect to the horizontal. What is the change in the car's potential energy?_____________
the answer i get is 2876 J but its completely wrong.. thank you for your help
A 1620-kg car travels 2.6 km up an incline at constant velocity. The incline has an angle of 4° with respect to the horizontal. What is the change in the car's potential energy?
_____________
the answer i get is 2876 J but its completely wrong.. thank you for your help
Explanation / Answer
PE at the bottom of incline= 0 J The height of car wrt gorund at the end of 2.6 km incline, H = 2.6 Sin4=0.181 km= 181.366 m approx PE at the top : mgh = 1620(9.81)(181.366)=2882317.9 J Change in Potential energy= 2882317.9 - 0 = 2882.3 KJ approxRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.