A 16.0-m uniform ladder weighing 510 N rests against a frictionless wall. The la
ID: 1461795 • Letter: A
Question
A 16.0-m uniform ladder weighing 510 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 61.0° angle with the horizontal.
(a) Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 820-N firefighter has climbed 3.70 m along the ladder from the bottom.
Horizontal Force
magnitude
N
direction
towards the wall
Vertical Force
magnitude
N
direction
up
(b) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 8.70 m from the bottom, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?
magnitude
N
direction
towards the wall
Explanation / Answer
then using sum of forcesacting along x axis
820 * 3.7 cos 61 + 510 * 8 cos 61 - F * 16 sin 61 = 0
then F = 246.46 N directed towards right
---------------------------------------
Vertical Force Fy = 510+ 820 = 1330 N , directed upwards
----------------------------------------------------
part B :
let F be the magnitude of force o the wall
then using sum of forcesacting along x axis
820 * 8.7 cos 61 + 510 * 8 cos 61 - F * 16 sin 61 = 0
then F = 388.5 N directed towards right
--------------------------------------------------
Vertical Force Fy = 510+ 820 = 1330 N , directed upwards
--------------------------
apply F = u N
u = coefficient of friction = 388.5/1330
u = 0.292
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.