A 158 gram baseball is hit toward the left by a bat. The magnitude of the force
ID: 2145387 • Letter: A
Question
A 158 gram baseball is hit toward the left by a bat. The magnitude of the force the bat exerts on the ball as a function of time is shown in the figure below
Part A
Find the magnitude of the impulse that the bat imparts to the ball.
p = ? kg x m/s
Part B
Find the magnitude of the ball's velocity just after it is hit by the bat if the ball is initially at rest.
v = ? m/s
Part C
Find the magnitude of the ball's velocity just after it is hit by the bat if the ball is initially moving to the right at 32.0m/s .
v = ? m/s
A 158 gram baseball is hit toward the left by a bat. The magnitude of the force the bat exerts on the ball as a function of time is shown in the figure below Find the magnitude of the impulse that the bat imparts to the ball. P = ? kg x m/s Find the magnitude of the ball's velocity just after it is hit by the bat if the ball is initially at rest. v= ? m/s Find the magnitude of the ball's velocity just after it is hit by the bat if the ball is initially moving to the right at 32.0m/s. v= ? m/sExplanation / Answer
(a)impulse = F*(delta T) = 4KN*(5-2)ms =12 Ns =12 kgm/s
(b)impulse = (change in momentum) =m(v-0)
12=.158(v)
v= 75.94 m/s
(c)v= 75.94 - 13 =62.94 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.