A 150. g sample of Cu at 300K is dropped into a 200. g sample of methanol at 400
ID: 935468 • Letter: A
Question
A 150. g sample of Cu at 300K is dropped into a 200. g sample of methanol at 400K. Assume no exchange of heat with the surroundings.
Cpm(Cu) = 24.47 J/(K mole)
Cpm(CH3OH) = 68.62 J/(K mole)
a) Calculate the final temperature of the system
This is a physical chemistry problem. Please, please help me.
A 150. g sample of Cu at 300K is dropped into a 200. g sample of methanol at 400K. Assume no exchange of heat with the surroundings. Cpm(Cu) = 24.47 J/(K mole) Cpm(CH3OH) = 68.62 J/(K mole) a) Calculate the final temperature of the system b) Calculate the Delta S for this system in J/(K mole) This is a physical chemistry problem. Please, please help me.Explanation / Answer
a ) no of mol of Cu = 150/63.5 = 2.36 mol
no of mol of methanol = 200/32 = 6.25 mol
q = n*Cpm*DT
2.36*24.47*(Tf-300) = 6.25*68.62*(400-Tf)
Tf = final temperature = 388.132 K
b) DS of methanol = q/DT = 5089.8885/11.868 = 428.875 j/K.mol
DS of cu = 57.7492 j/k.mol
DS system = 371.1258 j/k.mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.