A 180-lb man and a 120-lb woman stand at opposite ends of a 300-lb boat, ready t
ID: 1822415 • Letter: A
Question
A 180-lb man and a 120-lb woman stand at opposite ends of a 300-lb boat, ready to dive, each with a 16-ft/s velocity relative to the boat. Determine the velocity of the boat after they have both dived, if (a) the woman dives first, (b) the man dives first. A bullet is fired with a horizontal velocity of 1500 ft/s through a 6-lb block A and becomes embedded in a 4.95-lb block B. Knowing that blocks A and B start moving with velocities of 5 ft/s and 9 ft/s, respectively, determine (a) the weight of the bullet, (b) its Fig P14.4Explanation / Answer
a)conserving momentum before and after collision both initial and final momentum =0 120*16=(300+180)*v therefore v=4m/sec b)conserving momentum before and after collision both initial and final momentum =0 180*16=(300+120)*v2 therefore v2=9*16/21= 6.857m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.