8.A boat is traveling at 1.7m/s in the same direction as an ocean wave of wavele
ID: 1295306 • Letter: 8
Question
8.A boat is traveling at 1.7m/s in the same direction as an ocean wave of wavelength 30 m and speed 6.8 m/s.
If the boat is on the crest of a wave, how much time will elapse until the boat is next on a crest?
--------------
5.A spring scale hung from the ceiling stretches by 5.4cm when a 2.0kg mass is hung from it. The 2.0kg mass is removed and replaced with a 2.2kg mass.
What is the stretch of the spring?
7.The New England Merchants Bank Building in Boston is 152 m high. On windy days it sways with a frequency of 0.22Hz , and the acceleration of the top of the building can reach 1.8% of the free-fall acceleration, enough to cause discomfort for occupants.
What is the total distance, side to side, that the top of the building moves during such an oscillation?
Explanation / Answer
vb = 1.7 m/s, V = 6.8 m/s
lambda = 30 m
The relative speed of the boat vr = - 1.7 + 6.8 = 5.1 m/s
d = lambda = 30 m
t = d / vr= 30 m / 5.1m/s
t = 5.88 sec
--------------------------------------------------
5) F = k x
m1 g = k x1 , m2 g = k x2
m2 g / m1 g = k x2 / k x1
x2 = x1 [m2 / m1] = 5.4 [2.2 / 2.0]
= 5.94 cm
--------------------------------------------------
7) The maximum acceleration is a = A * w2 = 0.018 * 9.81 = 0.177 m/s2
w = 2 pi * f = 2 pi * 0.22 Hz = 1.38 rad/s
A = 0.177 / 1.382 = 0.0929 m
Total side-to-side distance = 2A = 0.186 m = 18.6 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.