A railroad train is traveling at 25.0m/s in still air. The frequency of the note
ID: 1295415 • Letter: A
Question
A railroad train is traveling at 25.0m/s in still air. The frequency of the note emitted by the locomotive whistle is 408Hz
Part A
What is the wavelength of the sound waves in front of the locomotive?
_____________m
Part B
What is the wavelength of the sound waves behind the locomotive?
__________________m
Part C
What is the frequency of the sound heard by a stationary listener in front of the locomotive?
___________________Hz
Part D
What is the frequency of the sound heard by a stationary listener behind the locomotive?
___________________Hz
Please show work!! Thank you!!
Explanation / Answer
let speed of sound in air = 343 m/s
(A) Wavelength would be 343 m/s / 408 hz = 0.841 m
(B) (343 + 25.0)/343*0.841 =0.902 m behind the train.
(C) The forward observer would experience the frequency as 408 x (343+25.0)/343 hz = 437.74 hz
(D) Rearward observer would experience the frequency as 408 x (343-25.0)/343 hz. = 378.26 hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.