A 60 kg crate is pulled by a force of 100 N, directed at an angle ? above the ho
ID: 1295743 • Letter: A
Question
A 60kg crate is pulled by a force of 100N, directed at an angle ? above the horizontal as shown. The rope is not pulled hard enough to cause the crate to move.
* (a) If the angle that the rope makes with the horizontal is ? = 36.5o, what are the magnitudes of the normal force and the static friction force on the crate?
Normal force =
Static friction force =
* (b) If the angle that the rope makes with the horizontal is instead ? = 53.5o, now what are the magnitudes of the normal force and the static friction force on the crate?
Normal force =
Static friction force =
Explanation / Answer
a) N = mg - F*sin36.5
N = (60*9.8)-(100*0.5498)
Normal force = N = 533.02 N
Static friction force = fs = Fx = F*cos36.5 = 80.385 N
#b)
N = mg - F*sin53.5
N = (60*9.8)-(100*0.8038)
Normal force = 507.62 N
Static friction force = fs = Fx = F*cos36.5 = 59.48 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.