A 60 kg astronaut is on a space walk from the shuttle when her tether line break
ID: 1492986 • Letter: A
Question
A 60 kg astronaut is on a space walk from the shuttle when her tether line breaks. She is able to throw her 10.0 kg oxygen tank away from the ship at 1 m/s. Describe the effects of doing this on her motion and calculate her new velocity. Suppose you throw a ball w ith mass.5 kg to the right at 10 m/s. Calculate the balls momentum. If the ball hits a wall and bounces back at -10 m/s find out how much momentum was transferred to the wall. A 10 g bullet is fired and imbedded in a block of wood with mass of 5 kg. The speed of the bullet and block combination right after the collision is.6 m/s. What was the initial velocity of the bullet before it hit the block? A 1000 kg roller coaster is traveling at 10 m/s as it passes under a bridge. If a 180 kg man jumps off of the bridge and lands on the roller coaster does that change the velocity, and if so how?Explanation / Answer
5)
Inital Mometum = Final Momentum
Inital Mometum = 0
So Final Momentum will also be = 0
Let her new velocity = v
65*v = 10.0 * 1.0 Kg m/s
v = 10/65 m/s
v = 0.154 m/s
6)
Momentum of ball, = M*v
Momentum of ball, = 0.5 * 10 = 5 Kg m/s
Impulse = Change in momentum = m*(vf - vi)
0.5 * (10 + 10 ) = 10 Kg m/s
Momentum transferred to the wall, = 10 Kg m/s
(7)
m = 10 g
M = 5 Kg
Vf = 0.6 m/s
Let the initial velocity of bullet = v
Using momentum conservation,
Initial Momentum = final Momentum
m* v = (m+M) * Vf
Substituing Values,
10 * 10^-3 * v = (10*10^-3 + 5 ) * 0.6
v = 300.6 m/s
8)
Yes it will change the velocity,
Initial Momentum = final Momentum
m*v = (m + M) * Vf
1000 * 10 = (1000 + 180 ) * Vf
Vf = 8.5 m/s
It decreases the velocity of roller coater.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.