A grindstone of radius 4.0 m is initially spinning with an angular speed of 8.5
ID: 1296240 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
#a) (5+10)/2 = 7.5 rad/s
#b) alfa = (w2-w1)/t = (10-5)/4 = 5/4 = 1.25 rad/s^2
#c) theta = average*t = 7.5*4 = 30 rad
theta = 30/2pi = 4.77 revolutions <------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.