A grindstone radius 4.0 m is initially spinning with an angular speed of 8.0 rad
ID: 1529706 • Letter: A
Question
A grindstone radius 4.0 m is initially spinning with an angular speed of 8.0 rad/s The angular speed is then to 10 rad/s over the next 4.0 that acceleration is constant. What is the average angular speed of the grindstone? 0.5 rad/s 2.0 rad/s 4.5 rad/s 9.00 rad/s 18 rad/s What is the magnitude of the angular acceleration of the grindstone 0.50 rad/s^2 4.5 rad/s^2 18 rad/s^2 9.0 rad/s^2 Through how many revolutions does the grindstone turn during the 4.0 second interval? 0.64 3.8 4.0 36 5.7 A grindstone, initially at rest, is given a constant angular acceleration so that it makes 20.0 rev in the first 8.00 s. What is its angular acceleration? 0.313 rad/s^2 2.50 rad/s^2 3.93 rad/s^2 0.625 rad/s^2 1.97 rad/s^2 A wheel, originally rotating at 126 rad/s undergoes a constant angular deceleration of 5.00 rad/s^2 What is its angular speed after it has turned through an angle of 628 radians? 15 rad/s 19 rad/s 98 rad/s 121 rads 150 rad/sExplanation / Answer
(1) angular acc is constant
hecne average angular veocity = (wf + wi) / 2
= (8 + 10) /2
= 9 rad /s Ans(d)
(2) wf = wi + alpha t
10 = 8 + 4(alpha)
alpha = 0.50 rad/s^2 Ans(a)
(3) wf^2 - wi^2 = 2 alpha theta
10^2 - 8^2 = 2(0.50) (theta)
theta = 36 rad
revolutions = 36 / 2pi = 5.7 Ans(d)
(4) theta = 20 x 2pi = 125.66 rad
theta = wi t + alpha t^2 / 2
125.66 = 0 + (alpha x 8^2) / 2
alpha = 3.93 rad/s^2
Ans(e)
(5) wf^2 - wi^2 = 2 alpha theta
w^2 - 126^2 = 2(-5)(628)
w = 98 rad/s
Ans(c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.