A series RLC circuit contains the following components. The resistance of the ci
ID: 1296250 • Letter: A
Question
A series RLC circuit contains the following components. The resistance of the circuit is
200.0 ohm, the inductance is 230.0 mH, and the capacitance is 70.0 uF. There is a source
with delta Vmax = 36.0 V operating at 60.0 Hz.
Find the following:
Part A (15 pts)
a) The inductive reactance
b) The capacitance reactance
c) The impedance
d) The maximum current
e) The phasor angle
Part B (10 pts)
a) If you could choose a different inductor is it possible that the voltage across the
inductor be greater than the source voltage delta Vmax? Yes or No
b) If no
Explanation / Answer
a)
Inductive reactance
XL=2pi*f*L=2pi*60*0.23=86.7 ohms
b)
Capacitive reactance
XC=1/2pi*60*70*10-6=37.9 ohms
c)
Impedance
Z=sqrt[R2+(XL-XC)2]=sqrt[2002+(86.7-37.9)2]
Z=205.9 ohms
d)
Imax=Vmax/Z =36/205.9 =0.175 A
e)
Phase angle
o=tan-1(XL-XC/R) =tan-1(86.7-37.9/200)
o=13.71o
Part B
a)
Yes
b)
VL>Vmax
IXL>Vmax
(Vmax/Z)XL>Vmax
XL>Z
XL>sqrt[2002+(XL-37.9)2]
XL2>2002+XL2-75.8XL+37.92
41436.41>75.8XL
XL=546.65
2pi*f*L=546.65
L=546.65/2pi*60
L=1.45 H
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.