A series RLC circuit consists of an 12.00-? resistor, a 5.00-?F capacitor, and a
ID: 2039092 • Letter: A
Question
A series RLC circuit consists of an 12.00-? resistor, a 5.00-?F capacitor, and a 41.0-mH inductor. A variable-frequency source applies an emf of 428 V (rms) across the combination. Assuming the frequency is equal to one-half the resonance frequency, determine the power delivered to the circuit.
Problem 33.75 Serway and Jewett A series RLC circuit consists of an 12.00-32 resistor, a 5.00-uF capacitor, and a 41.0-mH inductor. A variable-frequency source applies an emf of 428 V (rms) across the combination. Assuming the frequency is equal to one-half the resonance frequency, determine the power delivered to the circuit. Answer 1343.385 W CheckExplanation / Answer
R = 12 Ohm
C = 5.0 uF = 5 * 10^-6 F
L = 41 mH = 41 * 10^-3 H
resonant frequency
w = 1/2 * 1/sqrt(LC) = 1 / (2 * sqrt(LC))
w= 1/(2 * sqrt( 5*41*10^-9) ) = 1104 rad / s
P = I^2 * R = IV
P= V^2 / R
Because the voltage used in P is the voltage across the resistor, we'll use P = I^2 * R so that we wont need to find the V across resistor.
Irms = Erms / Z
Z = sqrt(R^2 + (wL - 1/(wC))^2
= sqrt(12^2 + (1104*0.041 - 1/(1104*5*10^-6))^2) = 136.424 Ohm
Irms = 428 / 136.424 =3.138
P = 3.138^2 * 12 = 118.16 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.