A 5.29-mm-high firefly sits on the axis of, and 13.1 cm in front of, the thin le
ID: 1296539 • Letter: A
Question
A 5.29-mm-high firefly sits on the axis of, and 13.1 cm in front of, the thin lens A, whose focal length is 6.79 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 20.3 cm. The two lenses share a common axis and are 63.3 cm apart. Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual? How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)? What is the height of this image (as a positive number)? Is this image upright or inverted with respect to the firefly?
Explanation / Answer
lens A
s1 = 13.1 c
1/s1 + 1/s1' = 1/f1
(1/13.1)+(1/s1')=(1/6.79)
s1' = 14.09 cm
m1 = -s1'/s1 = -1.075
for lens B
s2 = 63.3 - 14.09 = 49.21 cm
1/s2 + 1/s2' = 1/f2
(1/49.21)+(1/s2') = (1/20.3)
s2' = 34.55 cm
m2 = -s2'/s1' = -0.702
M = m1*m2 = 0.75465
real
s2' = 34.55 cm
hi = M*ho = 3.992 mm
upright
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.