A 5.290 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1276373 • Letter: A
Question
A 5.290 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is ?s = 0.505 and the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.255. At time t = 0, a force F = 16.1 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times:
1) t=0
2)t>0
Consider the same situation, but this time the external force F is 32.5 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:
1) t=0
2)t>0
Explanation / Answer
max. value of static friction = us .Mg = 0.505 x 5.290 x 9.8 =26.18 N
applied force F = 16.1 N which is less than limit forfriction force.
so block will not move
so friction force = 16.1 N will work for t = 0 and t>0
F =32.5 is greater than limi t (26.18 N)
so at t = 0 frcition = 26.18 N
at t>0
kinetic friction will work
friction = 0.255 x 5.29 x9.8 =13.22 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.