A 5.3 g bullet leaves the muzzle of a rifle with a speed of 320 m/s. What force
ID: 2133193 • Letter: A
Question
A 5.3 g bullet leaves the muzzle of a rifle with a speed of 320 m/s. What force (assumed constant) is exerted on the bullet while it is traveling down the 0.77 m long barrel of the rifle?
A freight train has a mass of 1.9 times 107 kg. If the locomotive can exert a constant pull of 8.5 times 105 N, how long does it take to increase the speed of the train from rest to 90 km/h? A 5.3 g bullet leaves the muzzle of a rifle with a speed of 320 m/s. What force (assumed constant) is exerted on the bullet while it is traveling down the 0.77 m long barrel of the rifle?
Explanation / Answer
F = ma
a = (v-u)/t
F = m * (v-u)/t
90 km/hr = 90 * 5/18 = 25 m/s
8.5 * 10^5 = 1.9 * 10^7 * ( 25-0) / t
t = 558.82 seconds
2) a=v^2/2x= 66493.5
F= ma= 5.3 * 10^-3 * 66493.5 = 352.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.