A 5.3 kg particle moves along the x axis under the influenceof a single conserva
ID: 1672893 • Letter: A
Question
A 5.3 kg particle moves along the x axis under the influenceof a single conservative force.If the work done on the particle is 49 J as it moves from x1 =2.3 m to x2 = 4.3 m find the change in its kinetic andpotential energy. Answer in units ofJ. Find it's speed at x2 = 4.3 m if it starts fromrest. Answer in m/s. A 5.3 kg particle moves along the x axis under the influenceof a single conservative force.
If the work done on the particle is 49 J as it moves from x1 =2.3 m to x2 = 4.3 m find the change in its kinetic andpotential energy. Answer in units ofJ. Find it's speed at x2 = 4.3 m if it starts fromrest. Answer in m/s.
Explanation / Answer
work = W = (int from x1 to x2)[ F dx] = (int from x1 to x2)[ -dU/dx dx] (since F = -dU/dx) = U(x1) - U(x2) U = U(x2) - U(x1) = - W = -49 J KE = W = 49 J (1/2)mv^2 = KE = 49 v = (2*49/5.3) = 4.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.