A 5.3-kg block is pushed 3.4 m up a vertical wall with constant speed by a const
ID: 1559778 • Letter: A
Question
A 5.3-kg block is pushed 3.4 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of theta = 30 degree with the horizontal, as shown in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.30, determine the following. (a) the work done by F 375.4 (b) The works done by the force of gravity -180.2 (c) The work done by the normal force between block and wall 0 J (d) By how much does the gravitational potential energy increase during the block's motion? 151Explanation / Answer
(a)
along vertical
F*sintheta - mg = 0
F*sin30 - (5.3*9.8) = 0
F = 103.88 N
work done by F
WF = F*y*sintheta
WF = 103.88*3.4*cos60
WF = 176.6 J <<<--------answer
========================
(b)
Wg = -m*g*y = -5.3*9.8*3.4 = -176.6 J <<<--------answer
==============
(c)
Work done by normal force Wn = N*y*cos90 = 0 J
=================
(d)
increae in gravitationalpotential energy -Wg = 176.6 J <<-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.