A nuclear power plant operates at 74% of its maximum theoretical (Carnot) effici
ID: 1296994 • Letter: A
Question
A nuclear power plant operates at 74% of its maximum theoretical (Carnot) efficiency between temps of 635*C and 340*C.If the plant produces electric energy at the rate of 1.5GW, how much exhaust heat Id discharged per hour?
Express in J/h A nuclear power plant operates at 74% of its maximum theoretical (Carnot) efficiency between temps of 635*C and 340*C.
If the plant produces electric energy at the rate of 1.5GW, how much exhaust heat Id discharged per hour?
Express in J/h
If the plant produces electric energy at the rate of 1.5GW, how much exhaust heat Id discharged per hour?
Express in J/h
Explanation / Answer
efficiency = 1-Tc/Th = 1-613/908 = 32.4 %
The power plant is operating at 74% of that, so its efficiency is
32.4 * .74 = 23.98%
work / heat energy entering the system = .2398
Heat energy entering the system = work / .2398
= 1.5 GW / .2398
= 6.25 GW
Heat energy entering - work = Heat exhaust
Heat exhaust = 6.25 GW - 1.5 GW
= 4.75 GW
= 4.75 * 10 ^ 9 W = 4.75 * 10 ^ 9 J / s
= 4.75 * 10 ^ 9 J / s * 3600 s / hr
= 1.71* 10 ^ 13 J / hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.