A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1297342 • Letter: A
Question
A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface by releasing it from a stretched position of x = +0.150 m. The mass of the block is m = 0.467 kg, the force constant of the spring is k = 75.3 N/m. Determine the following.
(a) force component that the spring exerts on the block just before the block is released (Indicate the direction with the sign of your answer.)
?? N
(b) angular frequency ? of the resulting oscillatory motion
??rad/s
(c) maximum speed of the oscillating mass
??m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration of the oscillating mass
?? m/s2
Explanation / Answer
#a) F = -k*dx = -75.3*0.15 = -11.295 N
#b) w = sqrt(K/m) = 12.7 rad/s
#c) V = A*w = 0.15*12.7 = 1.905 m/s
#d) amax = -w^2*A = - 24.1935 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.