The circuit shown in the figure below is used to make a magnetic balance to weig
ID: 1297423 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is used to make a magnetic balance to weigh objects. The mass m to be measured is hung from the center of the bar, that is in the uniform magnetic field of 1.34 T, directed into the plane of the figure. The battery voltage can be adjusted to vary the current in the circuit. The horizontal bar is 61.2 cm long and is made of extremely light-weight material. It is connected to the battery by thin vertical wires that can support no appreciable tension; all the weight of the suspended mass m is supported by the magnetic force on the bar. A resistor with R = 5.00 ? is in series with the bar; the resistance of the rest of the circuit is much less than this.
Explanation / Answer
R = 5 ohm
B = 1.34 T
d = 61.2 cm =0.612 m
a)
for the mass to be measured, current should be in counterclockwise direction.
So, a will be the positive terminal
force on the bar = B*I*d
where I = emf/R
So, mg = BId = BEd/R
So, m = BEd/gR = 1.34*175*0.612/(9.8*5) = 2.93 kg <----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.