The circuit shown in the figure below is used to make a magnetic balance to weig
ID: 1340470 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is used to make a magnetic balance to weigh objects. The mass m to be measured is hung from the center of the bar, that is in the uniform magnetic field of 1.74 T, directed into the plane of the figure. The battery voltage can be adjusted to vary the current in the circuit. The horizontal bar is 62.5 cm long and is made of extremely light-weight material. It is connected to the battery by thin vertical wires that can support no appreciable tension; all the weight of the suspended mass m is supported by the magnetic force on the bar. A resistor with R = 5.00? is in series with the bar; the resistance of the rest of the circuit is much less than this.
If the maximum terminal voltage of the battery is 175 V, what is the greatest mass m that this instrument can measure? (Kg)
b 5.00 BatteryExplanation / Answer
Force on a perpendicular current carrying conductor = B*I*L
Where, B = Magnetics field strength
I = Current carried by the conductor
L = Length of the conductor
Using ohm's law;
I = V/R = 175/5 = 35 Amp
Hence;
F = 1.74 * 35 * 0.625 = 38.06 N
Hence;
Mmax * g = 38.09
Mmax = 3.88 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.