A conducting loop is made in the form of two squares of sides s 1 = 3.8cm and s
ID: 1297595 • Letter: A
Question
A conducting loop is made in the form of two squares of sides s1 = 3.8cm and s2 = 6.5 cm as shown. At time t = 0, the loop enters a region of length L = 19.1 cm that contains a uniform magnetic field B = 1.7 T, directed in the positive z-direction. The loop continues through the region with constant speed v = 39 cm/s. The resistance of the loop is R = 1.2 ?.
1)
At time t = t3 = 0.522 s, what is I3, the induced current in the loop? I3 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
2)Consider the two cases shown above. How does II, the magnitude of the induced current in Case I, compare to III, the magnitude of the induced current in Case II? Assume s2 = 3s1.
II < III?
II = III?
II > III ?
A conducting loop is made in the form of two squares of sides s1 = 3.8cm and s2 = 6.5 cm as shown. At time t = 0, the loop enters a region of length L = 19.1 cm that contains a uniform magnetic field B = 1.7 T, directed in the positive z-direction. The loop continues through the region with constant speed v = 39 cm/s. The resistance of the loop is R = 1.2 ?. II III ? 1) At time t = t3 = 0.522 s, what is I3, the induced current in the loop? I3 is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction. 2)Consider the two cases shown above. How does II, the magnitude of the induced current in Case I, compare to III, the magnitude of the induced current in Case II? Assume s2 = 3s1.Explanation / Answer
I1 < I2
Since current is closd loop line integral of magnetic field.
in second case it is more
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.