Calculate the speed at which the rock is launched. To what height above sea leve
ID: 1297663 • Letter: C
Question
Calculate the speed at which the rock is launched.
To what height above sea level does the rock rise?
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 35.0 m above sea level, directed at an angle ? above the horizontal with an unknown speed v0. The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 165.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle ?. Calculate the speed at which the rock is launched. To what height above sea level does the rock rise?Explanation / Answer
a) 165m/6s = 37.5 m/s
Its vertical speed is given by
d= 1/2 at^2 + vt
-35 = -1/2 * 9.8 * 6^2 + 6v
141.4=6v
v = 23.6 m/s
So its angle q is
q = tan-1(23.6/27.5) = 40.63 degrees
b) speed = sqrt(Vx^2+Vy^2)
V = sqrt ( 23.6^2 + 27.5^2) = 36.238 m/s
c) H = 23.6^2/2*9.8 = 28.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.