An air rifle shoots a lead pellet by allowing high-pressure air to expand, prope
ID: 1298242 • Letter: A
Question
An air rifle shoots a lead pellet by allowing high-pressure air to expand, propelling the pellet down the rifle barrel. Because this process happens very quickly, no appreciable thermal conduction occurs and the expansion is essentially adiabatic. Suppose the rifle starts with 11.0 cm^3 of compressed air, which behaves as an ideal gas with Gamma = 1.40. The expanding air pushes a 1.00-g pellet as a piston with cross-sectional area 0.0375 cm^2 along the 50.5-cm-long gun barrel. What initial pressure is required to eject the pellet with a muzzle speed of 115 m/s? Ignore the effects of the air in front of the bullet and friction with the inside walls of the barrel. atmExplanation / Answer
work W = dK
F * s = KE = 0.5*M*V^2
F = 0.5*M*V^2/s =
F = (0.5*0.001*115*115)/0.505
F = 13.094 N
presurre = F/A = 13.094/0.0375e-4
P = 34.91*10^5 Pascals
1.013*10^5 pascals = 1atm
P = 34.91/1.013 = 34.46 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.