An air rifle shoots a lead pellet by allowing high - pressure air to expand, pro
ID: 1406375 • Letter: A
Question
An air rifle shoots a lead pellet by allowing high - pressure air to expand, propelling the pellet down the rifle barrel. Because this process happens very quickly, no appreciable thermal conduction occurs and the expansion is essentially adiabatic. Suppose the rifle starts with 13.0 cm^3 of compressed air, which behaves as an ideal gas with lambda = 1.40. The expanding air pushes a 1.20 - g pellet as a piston with cross - sectional area 0.0275 cm^2 along the 59.5 - cm - long gun barrel. What initial pressure is required to eject the pellet with a muzzle speed of 140 m/s? Ignore the effects of the air in front of the bullet and friction with the inside walls of the barrel.Explanation / Answer
for the system of the bullet
Wbullet = dK (change in kinetic energy)
system of gas undergoing an adiabatic process , Q = 0
Wgas = dEint
Wbullet = -Wgas
dEint = -dK
nCvdT = -dK
n(5/2*R)*dT = -dK
(5/2)*nR (Tf-Ti) = -dK
in adiabatic process Tf
Ti(Vi/Vf)^y-1 - Ti
5/2*nR[Ti(Vi/Vf)^y-1 - Ti ] = -dK
5/2*nR*Ti[(Vi/Vf)^y-1 - 1 ] = -dK
here use PV = nRT
5/2PiVi[Vi/Vf)^y-1 - 1 ] = -(1/2mv^2 - 0)
Pi = mv^2/5Vi[1-(Vi/Vf)^y-1]
The final volume of the gas is equal to the initial volume plus the volume of the rifle barrel
Vf = Vi + Ah = 14.64 cm^3
substitue values
Pi = (1.2 x 10^-3 kg) ( 140 ^2) / 5*13 x 10^-6 m^3)[1-(13/14.64)^0.400]
Pi = 7.8 x 10^6 Pa = 76.94 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.