An 85.0 kg bungee jumper jumps from a bridge 120.0 m above the canyon floor. The
ID: 1298641 • Letter: A
Question
An 85.0 kg bungee jumper jumps from a bridge 120.0 m above the canyon floor. The Bungee cord, which obeys Hooke's Law, has a relaxed length of 60.0 m and a spring constant of 62.3 N/m. Ignore air resistance and the jumper's height for the following questions, and use g = 10 m/s2.
a. What is the jumper's speed just before the bungee cord begins to stretch?
b. How far above the canyon floor will the jumper come to a stop?
c. At the bottom of his jump, what is the net force (magnitude and direction) acting on the bungee jumper?
d. After "rebounding," bouncing a few times, and finally coming to rest, how far is the bungee cord stretched beyond its relaxed length?
e. From this post-jump equilibrium point, a host mechanism is used to raise the jumper back to the bridge in 30 seconds. What is the minimum horsepower rating of the motor? (1 hp = 746 W)
f. What is the maximum "safe" mass for a jumper using this cord and jumping from this bridge (in other words, what mass must the jumper be to just touch the canyon floor with a speed of 0 m/s when he does)?
Explanation / Answer
a) Apply energy conservation
0.5*m*v^2 = m*g*L
v = sqrt(2*g*L)
= sqrt(2*10*60)
= 34.64 m/s
b)Again Apply energy conservation
let x is the extension of the cord
0.5*k*x^2 = m*g*(L+x)
0.5*62.3*x^2 = 85*10*(60+x)
31.15*x^2 = 51000 + 850*x
x^2 -27.3*x - 1632 = 0
solving bove equation
x = 56.3 m
so final height of the floor, h = 120 - (60+56.3)
= 3.7 m
c) Fnet = k*x - m*g
= 62.3*56.3 - 85*10
= 2658 N (upward)
d) Fnet = 0
k*x - m*g = 0
x = m*g/k
= 85*10/62.3
= 13.64 m
e)
power = Workdone/time
= m*g*(L+x)/t
= 85*10*(60+13.64)/30
= 2086.5 Watts
= 2.797 hp
f)
0.5*62.3*60^2 = m*10*(60+60)
m = 93.45 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.