Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An 80.0 kg skydiver jumps out of a balloon at an altitude of1000 m and opens the

ID: 1743073 • Letter: A

Question

An 80.0 kg skydiver jumps out of a balloon at an altitude of1000 m and opens the parachute at analtitude of 200 m.

(a) Assuming that the total retarding force on the diver isconstant at 50.0 N with the parachute closed and constant at 3600 Nwith the parachute open, what is the speed of the diver when helands on the ground?
1

(b) Do you think the sky diver will be injured? Explain.
2

(c) At what height should the parachute be opened so that the finalspeed of the skydiver when he hits the ground is 5.00 m/s?
3

(d) How realistic is the assumption that the total retarding forceis constant? Explain your answer.
4


Explanation / Answer

mg-50=ma 80*9.8-50=80*a a=9.175m/s2 So hefalls with the resultant force F=ma=80*9.175=734N The speed at this point as v2-u2=2as v2-0=2*9.175*800 v=121.1610498m/s If 3600N acts then the resultant acceleration as 734-3600=80*a a=-35.825m/s2 v2-u2=2as v2-121.16104982=2*-35.825*200 v=18.708m/s Yes the sky diver will be injured as the speed is toohigh. 52-121.16104982=2*-35.825*h Plug in the values to get the height of it. As the atmosphere varies with height so the force constantas. Hence we get by it.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote