An 8.00 kg sphere is pushed down onto a vertical spring of spring constant 784 N
ID: 2256290 • Letter: A
Question
An 8.00 kg sphere is pushed down onto a vertical spring of spring constant 784 N/m, so that the spring is compressed through a distance of 40.0 cm, as shown in the figure below. The sphere is then released from rest, so that the spring launches it upward into the air. Calculate the maximum height that it rises above the point of release.
Explanation / Answer
Energy=constant=mgh=0.5kx^2=8*10*h=0.5*784*0.4^2=0.784m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.