An 8.00 kg block of steel is at rest on a horizontal table. The coefficient of s
ID: 1695188 • Letter: A
Question
An 8.00 kg block of steel is at rest on a horizontal table. The coefficient of static friction between the block and the table is 0.50. A force is to be applied to the block. What is the magnitude of that applied force if it puts the block on the verge of sliding when the force is directed in the following directions? (a) horizontallyN
(b) upward at 60.0° from the horizontal
N
(c) downward at 60.0° from the horizontal
N (a) horizontally
N
(b) upward at 60.0° from the horizontal
N
(c) downward at 60.0° from the horizontal
N
Explanation / Answer
The mass of the block m = 8.0kg the coefficient of friction µ = 0.5 (a) When the force applied horizontaly Fnet = F - f = 0 therefore the applied force F = µmg = (0.5)(8)(9.8) = 39.2N (b) Upwards at 60Fnet = Fcos? - µ(mg - Fsin?) = 0 Fcos? = µmg - µFsin? F (cos? + µsin?) = µmg therefore F = µmg / [ cos? + µsin?] = (0.5)(8)(9.8) / [ cos60 + (0.5)sin60)] = 42N
(c) when the force applied downwards
F = µmg / [ cos? - µsin?] = (0.5)(8)(9.8) / [ cos60 - (0.5)sin60)] = 585N
F = µmg / [ cos? - µsin?] = (0.5)(8)(9.8) / [ cos60 - (0.5)sin60)] = 585N = (0.5)(8)(9.8) / [ cos60 - (0.5)sin60)]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.