The resonating air column in the open-closed pipe shown below is 0.635 m long. (
ID: 1298723 • Letter: T
Question
The resonating air column in the open-closed pipe shown below is 0.635 m long.
(a) If the lowest frequency that can be produced by the pipe is 129 s-1, what is the temperature?
(b) The pipe is cut a distance d from the closed end (shown below by the dotted line) so that we now have two shorter pieces: an open-open piece and an open-closed piece. If the secondlowest frequency that can be produced by the open-open piece equals the third-lowest frequency that can be produced by the open-closed piece, what is d?
(c) Sketch the displacement amplitude variation for the second-lowest mode in the open-open piece and the pressure amplitude variation for the third-lowest mode in the open-closed piece.
Explanation / Answer
fo = V/4L
V = fo*4*L = 129*4*0.635 = 327.66 m/s
b)
2V/2*(L-d) = 5V/4d
1/(L-d) = 5/4d
4d = 5L - 5d
9d = 5L
d = 5L/9 = (5*0.635)/9
d = 0.3527 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.