The resistance of a wire of uniform material and of constant cross sectional are
ID: 1530271 • Letter: T
Question
The resistance of a wire of uniform material and of constant cross sectional area is given by the equation R = rho L/A where: rho resistivity (depends on material and, slightly, on temperature) L-length of the wire A cross sectional area = of the wire. A certain wire of cross sectional area A and length L has a resistance of 250 ohm. For each of the possible changes to it indicated below, determine the new resistance of the wire. Length of wire made 2 L; Cross sectional area tripled; Cross sectional area made (1/4) its original value; Length of wire made 3Land cross section doubled; Wire circular in cross section and diameter doubled; RExplanation / Answer
Here, for R = p * L/A
Now, for the changes
a) as length is doubled , resistance is directly proporational to Length
Rnew = 2 * R = 2 * 250 = 500 Ohm
Rnew = 500 Ohm
b)
length is 1/5 times , resistance is directly proporational to Length
Rnew = 250/5 = 50 Ohm
c)
Area is tripled , as resitance is inversely proporational to area
R = 250/3 = 83.33 Ohm
d)
Area is 1/4 times , as resitance is inversely proporational to area
R = 250 * 4 = 1000 Ohm
e)
NOw, for the new wire
Rnew = 3 * R/2 = 1.5 * 250
Rnew = 375 Ohm
f) as diameter is doubled , A = pi * d^2/4
area will be 4 times
Rnew = 250/4 = 62.5 Ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.