The resistance of a wire of uniform material and of constant cross sectional are
ID: 1530068 • Letter: T
Question
The resistance of a wire of uniform material and of constant cross sectional area is given by the equation R = rhjo L/A where: rho = resistivity (depends on material and, slightly, on temperature) L = length of the wire A = cross sectional area of the wire. A certain wire of cross sectional area A and length L has a resistance of 250 ohm. For each of the possible changes to it indicated below, determine the new resistance of the wire. Length of wire made 2 L; R =_____ Length of wire made (1/5) L; R =_____ Cross sectional area tripled; R =_____ Cross sectional area made (1/4) its original value; R =_____ Length of wire made 3L and cross section doubled; R=_____ Wire circular in cross section and diameter doubled; R= _____Explanation / Answer
a)
length is doubled,so resistance also doubles
So, R' = 2*250 = 500 ohm
b)
length is halved
So, R' = 250/2 = 125 ohm
c)
Area is tripled
So, resistance is 1/3 times
So, R' = 250/3 = 83.3 ohm
d)
Area is 1/4 times, So, R' is 4 times
So, R' = 4*250 = 1000 ohm
e)
R' = 3*250/2 = 375 ohm
f)
diameter doubled, so area is 4 times
So, R' = 250/4 = 62.5 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.